Czym jest Tai Chi Chuan

 

Tai Chi Chuan to system opracowanych w XI wieku w Chinach harmonijnych, płynnych ruchów praktykowanych dla poprawy zdrowia i uzyskania umiejętności samoobrony.

 

TAI CHI CHUAN DLA MENEDŻERÓW

 

Życie w nieustannym pośpiechu naraża menedżera na olbrzymią dawkę stresu. Wielogodzinne siedzenie przed komputerem, serie długich spotkań biznesowych, prasa pod presją czasu, przemęczenie czy negatywna atmosfera w miejscu pracy mogą prowadzić do przewlekłych schorzeń.

Choroby psychosomatyczne takie jak: choroby układu krążenia, pokarmowego, zaburzenia odżywiania, snu oraz depresja mogą być skutkiem długotrwałego stresu.
Biznes stawia coraz wyższe wymagania. Zła kondycja psychofizyczna i wyczerpanie emocjonalne mogą doprowadzić do wypalenia zawodowego, a co się z tym wiąże – utraty motywacji do jakiegokolwiek działania. Wypalenie zawodowe nie pojawia się nagle, jest procesem, który rozwija się powoli jako skutek kumulującego się stresu spowodowanego wieloletnią, wzmożoną i stresogenną pracą.

Stan chronicznego stresu jest spowodowany przez samego pracodawcę, sposób zarządzania firmą, organizacją pracy czy też niepewnością zatrudnienia. Wpływa on destrukcyjnie na cały organizm, poczynając od chorób układu nerwowego (depresja i nerwica), poprzez dysfunkcje układu ruchu (sztywność i bóle karku, barków, kręgosłupa szyjnego, kręgosłupa lędźwiowego, na chorobach wieńcowych, zawałach i udarach kończąc…

Część menedżerów stara się wprawdzie zadbać o formę, w związku z czym przestaje palić, stara się zdrowo odżywiać, uprawia sporty. Paradoksalnie jednak, aktywność ta obraca się często przeciwko nim. Wstając zza biurek po kilkugodzinnym siedzeniu, przenoszą się gwałtownie w świat tenisa, squash czy siłowni. Mają na to ściśle odmierzony czas i muszą go efektywnie wykorzystać. Nieprzygotowany organizm reaguje często w taki sposób, że nie wytrzymują mięśnie, stawy, kości długie i kręgi. Nie dziwi więc fakt, iż urazy wynikające z uprawiania sportu są (po infekcjach) drugą z najczęściej wymienianych przyczyn zgłaszania się menedżerów po porady lekarskie.

Remedium może być zmiana charakteru pracy i zmniejszenie czynnika generującego stres….lub regularny ruch.

 

KORZYŚCI Z PRAKTYKI TAI CHI CHUAN

 

 

Do praktyki Tai Chi Chuan potrzebna jest jedynie sala czy pokój do ćwiczeń.

Facebook